4/29/2010

A/B Testi Nedir?


Web sitenizi optimize etmek, ziyaretçilerinizin gerçekleştirmesini istediğiniz işlemleri (sitenizden bir şey satın almak, bültene abone olmak ya da sitenize kayıt olmak gibi) daha yüksek oranda gerçekleştirmelerini sağlamak (uluslar arası adıyla conversion’ı arttırmak) istiyorsanız A/B testleri sizin için iyi bir fikir olabilir. Örnek olarak Amazon ve Google gibi devlerin bu tip testleri sürekli olarak gerçekleştirdiklerini biliyoruz. Sitelerinde yapmak istedikleri değişiklikleri önce ziyaretçilerinin bir kısmıyla test edip sitenin performansını arttırdığından emin olduktan sonra uygulamaya sokuyorlar. Bu tip şirketler A/B ve MVT testlerini şirket politikalarının bir parçası yaptıklarından sürekli devam eden bir değişim ve gelişimi sağlamaktalar (biz fark etsek de fark etmesek de).

Günümüzde trend iki yılda bir sil baştan yepyeni bir site dizaynı etmek değil bu tip testlerle siteyi adım adım ama ayakları yere sağlam basarak geliştirmek. Çünkü A/B ya da MVT testleri gibi istatistiki metotlar kullandığınızda neyin daha iyi işlediğini, neyin aslında sitenizi iyileştirmekten ziyade daha da kötü yaptığını bilimsel verilerle görebiliyorsunuz.

Web sitenizde bir değişiklik yapmak istiyorsanız iki kere düşünün. Çünkü A/B ve MVT testlerinde görülüyor ki yapılacak değişikliklerin;

• 1/3’ü hiçbir işe yaramıyor
• 1/3’ü sitenin performansını arttırmak yerine azaltıyor
• Ve sadece 1/3’ü sitenizi daha verimli yapıyor

İşte tam da bu yüzden sitenizde bir değişiklik yapmadan önce test etmek çok önemli.


Konumuza geri dönelim. A/B testleri ile bir sayfanın iki (ya da daha fazla) değişik versiyonu test edilir. İki değişik tasarımdan hangisinin daha başarılı olduğu ya da bir sayfa elemanın hangi versiyonunun daha verimli olduğu A/B testleri kullanılarak belirlenebilir. Bir sayfa elemanı diyorum çünkü birden fazla sayfa elemanını aynı anda test etmeye Multivariate (MVT) testleri diyoruz. MVT testlerini hakkında daha geniş bilgiyi ilgili makalede okuyabilirsiniz.

Öte yandan sitenizin ihtiyaçlarına göre aynı sayfanın ya da aynı sayfa elemanının ikiden fazla versiyonunu test etmek isteyebilirsiniz. Böyle testlere A/B/n testi diyoruz. Yani isteğinize göre her harf bir sayfa versiyonu olmak üzere A/B/C/D .. testlerini uygulayabilirsiniz.

A/B testleri sayesinde iki sayfa şablonu arasından hangisinin daha verimli olduğunu bulabilirsiniz. Menü’nun, banner’ların, resimlerin ve diğer öğelerin yerlerini değiştirerek hangi şablonun sitenizin amaçlarına daha iyi hizmet ettiğini, daha verimli çalıştığını kolaylıkla görebilirsiniz. Yeni bir sayfa düzenine geçmeden önce yapılacak değişikliklerin gerçekten işe yarayıp yaramayacağı anlayabilirsiniz. Testler istatistiksel kesinlikte olacağından hangi tasarımın daha verimli olacağına objektif verilerle karar verilebilir.Kısaca: Yukarıdaki örnekteki gibi aynı sayfanın elemanlarının yerleri ve/veya içeriklerini değiştirerek oluşturduğunuz varyasyonlardan hangisinin daha iyi performans gösterdiğini bulmanızı sağlar.

A/B testing diğer test metotlarıyla karşılaştırıldığında en basit ve en çabuk sonuç alınan testlerdir. Eğer siteniz çok yoğun trafik alan bir site değilse, bu test sizin için en uygun seçim olabilir. Test edilen varyasyonların sayısı arttıkça gereken trafik ve süre de o ölçüde artar.

A/B testleri yapmanızı sağlayacak birçok ücretli ve ücretsiz araç mevcut. Google Website Optimizer ücretsiz araçlara; Omniture Test&Target ise ücretli araçlara örnek olarak verilebilir. Sitenizin trafiği ve testinizin içeriğine göre amaçlarınıza uygun bir araç seçmek için yeterince opsiyonunuz var.

1 yorum:

Arif dedi ki...

Çok güzel paylaşımlar emeğine sağlık

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5