4/29/2010

Multivariate Testleri (MVT) nedir?


MVT testleri web sitenizdeki sayfaların değişik versiyonlarını sistematik bir biçimde test ederek hangisinin daha iyi çalıştığını bulmaya yarayan bir metottur.

A/B testleri ile farkı nedir?

Web sitenizde bir sayfanın bir elemanında ya da sayfanın tamamınında değişiklik yapmak istediğinizi varsayalım. A/B testleri kullanarak bu değişikliğin işe yarayıp yaramadığını uygulamaya geçmeden önce görebilirsiniz. Yani kısaca sayfanın A versiyonu ile B versiyonunu karşılaştırabilirsiniz. A/B testlerinin bu noktada dezavantajı aynı anda sadece bir sayfa elemanının test edilebiliyor oluşudur. Sayfada birden fazla elemanı A/B testleri ile karşılaştırmak istediğinizde oluşacak kombinasyonlar A/B/C/D…N şeklinde artacağından istatistiksel olarak bir sonuca ulaşmanız çok fazla trafik ve zaman gerektirecektir.

MVT testleri sayesinde birden fazla sayfa elemanı aynı anda test edilebilir. Böylece gerçekten işe yarayan sayfa elemanın hangisi olduğunu, hangi eleman kombinasyonunun daha verimli olduğu bulunabilir. Aşağıdaki örnekte görüldüğü üzere öncelikle web sitesinde test edilmek istenen kısımlar belirlenir (Başlık, ürün resmi, banner ve benzeri). Daha sonra bu kısımların değişik renk, başlık, yazı gibi kombinasyonları rastlantısal olarak değişik kullanıcılar üzerinde denenerek hangi kombinasyonun en verimli olduğu bulunur.Hangi sayfa elemanlarını test edebilirim?

MVT testleri ile dilediğiniz tasarım ya da içerik öğelerini test edebilirsiniz. Örnek olarak;
• Sayfanın başlığının büyüklüğü, rengi ve mesajı
• Butonların büyüklüğü, rengi ve üzerindeki mesaj
• Kullanıcı formlarının değişik versiyonları
• Ziyaretçilerin arama motorundan ulaştığı sayfanızdaki (landingpage) içerik, başlık, resim
• Bir kampanya sayfasının dizaynı, fontu ya da kampanya resmi
• Ürün fiyatları, fiyatı göstermek ya da göstermemek
• Bir elemanın sayfaya konması ya da konmaması

MVT testlerinin avantajları nelerdir?

En büyük avantajı istediğiniz kadar elemanı aynı anda test edebiliyor oluşunuzdur. Aynı elemanları A/B/n testleri ile karşılaştırmak çok daha fazla zaman alır. Örneğin 5 site elemanı ve her birinin 4 alternatifi olsun. Bu 1024 muhtemel kombinasyon demek. Bu da A/B..n testinde alfabenin harflerinin dahi yetmemesi yani testlerin çok uzun sürmesi anlamına gelir. MVT testleri ile aynı eleman ve alternatifler 16 sayfa kombinasyonu kullanılarak test edilebilir. Taguchi metodu denilen bir yöntem kullanarak bu şekilde daha az trafik ve zaman kullanarak sonuca ulaşılabiliyor.

Tabii ki bu tip büyük çaplı testleri hazırlamak zaman alıyor. Test edeceğiniz öğelerin alternatiflerini yaratmanız ve uygulamanız gerekiyor. Ama bir kez yapılığında ilerisi için emeğinize değecek sonuçlar almanız kuvvetle muhtemel. Uzun bir sürece yayılmış MVT testi kısa süreli A/B testlerine nazaran sezon etkilerini ortadan kaldırmakta da daha başarılı.

Bir başka makalede hem A/B hem MVT testlerini bir örnekle açıklayacağım. Sizin de paylaşmak istediğiniz tecrübeleriniz ya da sorularınız varsa yorum kutumuz aşağıda. Amacım bu bloğu interaktif bir hale getirmek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5