5/03/2010

Banner Blindness nedir?

Dikkat çekmesi için sitenize koyduğunuz banner’lar aslında sandığınız kadar ilgi çekmiyor. Eye-tracking teknolojisi kullanılarak yapılan araştırmalar kullanıcıların artık banner’ları otomatik olarak görmezden gelmeyi öğrendiklerini gösteriyor.


Ziyaretçileriniz çoğu zaman sitenize bir amaç gerçekleştirmek için geliyorlar. Çok değerli zamanlarını sitenizde harcamalarının bir nedeni var. Günlük haberleri okumak, kredi kartı borcunu ödemek, e-maillerini okumak ya da uçak bileti satın almak. Çoğu site (haklı ya da haksız olarak) bu kullanıcılara göstermek istediklerini değişik yollardan gösteriyor. Bu yollardan bir tanesi de banner kullanmak. Kimi zaman hareketli, kimi zaman statik kullanılan bu bannerlar çoğu zaman kullanıcıların amaçlarıyla alakalı değil ve reklam amaçlı. Kimi zaman aynı sayfadan birden fazla hareketli banner kullanıldığını bile görüyoruz. Birçok site kendi göstermek istediklerini kullanıcılara dayatırken kullanıcıların ilgisini dağıtıyor ve bunun bir sorun olmadığını düşünüyor. Fakat usability araştırmaları her geçen gün gösteriyor ki bu tip kullanıcıyı görmezden gelen ve onlara hak ettikleri saygıyı göstermeyen sayfa tasarımları kendi kazdığı kuyuya düşüyor. Müşteri veli nimettir deriz ya, bu kesinlikle web için de geçerli.

Aşağıdaki resimler eye-tracking teknolojisi kullanılarak ziyaretçilerinin web sitelerde nerelere baktıklarını gösteriyor. Renklerin maviden kırmızıya doğru gitmesi kullanıcıların o bölgeye daha çok baktıkları anlamına geliyor.Görüldüğü gibi banner’lar neredeyse hiç ilgi çekmiyor çünkü kullanıcılar yıllar boyunca reklam bombardımanına tutulduklarından bu şekilde bir refleks geliştirmişlerdir. Artık neyin onlar için gereksiz bir alan olduğunu bakmadan anlayabiliyorlar. Reklamlara ve reklama benzeyen web sitesi öğelerine neredeyse hiç bakmıyorlar. Baksalar bile çoğu zaman reklam veren şirketin logosuna ya da ismine bakmıyorlar.

Öte yandan reklamlar sitenin gerçek bir parçası gibi göründüklerinde daha çok dikkat çekiyorlar. Bu noktada tekrar etik tartışmalar doğuyor. Dikkat çekmesi için reklamların sitenin doğasına uyması gerekiyor fakat bu bir yerde ziyaretçileri kandırmak oluyor. Ve bu tip uygulamaların dikkat çekse bile sonunda kullanıcı memnuniyetini düşürdüğü biliniyor. Etik kurallar gerçek içerikle reklamların net bir biçimde görsel olarak birbirinden ayrılması gerektiğini söylüyor.

Özet:
• Bannerlar sandığınız kadar ilgi çekmiyor.
• Kullanıcılar reklamları ve reklama benzer site öğelerini görmezden geliyorlar.
• Site öğelerinizin reklama benzemesinden kesinlikle kaçının.
• Site öğesi gibi duran reklamlar daha fazla kişi tarafından görülse bile işin etik yönü akıllardan çıkarılmamalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5