7/11/2010

Segmentation nedir?

Türkçeye direk olarak çevirdiğimizde anlamı “bölümleme”.
E-marketing literatüründe sitenizin ziyaretçilerini gruplara ve profillere ayırarak hepsiyle daha özelleşmiş şekilde iletişime geçme, onlara daha etkili biçimde ulaşabilmeye deniyor.


Her ziyaretçi grubuna ne kadar onlara özel içerik sunarsanız, başarı şansınız o kadar artıyor. Başka deyişle ziyaretçlerinizi ne kadar etkili şekilde segmentlere ayırırsanız conversion oranınızı o oranda artırabilirsiniz. Bu conversion satış yapmak ya da lead generation olabilir.
Segmentlerinizi ziyaretçilerinizin yaşına, cinsiyetine, yaşadıkları ülke ya da şehre göre yapabilirsiniz.
A/B ve MVT testlerine başlamadan önce segmentlerinizi belirlemek test sonuçlarını daha anlamlı şekilde değerlendirebilmenizi sağlar. Omniture Test & Target gibi araçlarda bu segmentler test başlamadan oluşturulmalıdır. Daha fazlasının gerekmediği durumda en azından aşağıdaki segmentleri bulundurmak testlerinizden aldığınız verimi artırır:
  • Yeni ziyaretçiler / Var olan ziyaretçiler
  • Kayıtlı / kayıtsız ziyaretçiler
  • Çalışma saatlerinde alışveriş yapanlar / çalışma saati dışında alışveriş yapanlar
  • Hafta içi / hafta sonu ziyaretçileri
  • Google arama motorundan gelenler / Yahoo ya da başka arama motorundan gelenler
Yukarıdaki gibi ziyaretçilerinizi davranış biçimlerine, trafik kaynaklarına ya da bireysel özelliklerine göre profil gruplarına ayırmak, testler sonrası her bir gruba özel içerik sunmak istediğinizde size yardımcı olacaktır.
Eğer testlerimiz A tasarımının yeni kullanıcılar üzerinde etkiliyken B tasarımının var olan müşteriler üzerinde daha iyi işe yaradığını gösteriyorsa sonuç olarak iki gruba iki ayrı içerik gösterebilirsiniz. Test & Target yazılımının Target kısmı tam olarak bu işi yapmakta.
Bütün ziyaretçiler için tasarlanmış ortak bir iniş sayfası (landing page) kullanmaktansa segmentlere göre farklı faklı sayfalar kullanmak conversion oranınızı büyük ölçüde iyileştirebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5