8/15/2010

“Landing Page” nedir?

Ziyaretçilerinizin sitenizde ya da siteniz dışında bir kampanya linkine tıklayarak “iniş” yaptıkları sayfadır.
Landing İngilizcede yere ayak basmak, iniş yapmak anlamında kullanılıyor. Örneğin uçakların havaalanına inişleri landing olarak adlandırılıyor. E-marketing bağlamında da örneğin Google AdWords kampanyanıza ait bir anahtar kelime yaptırılan bir arama ile çıkan linke tıklanması sonucu ziyaretçileler landing page’inize iniş yapmış oluyorlar. Bu sayfa o anahtar kelimeler için özel hazırlanmış bir sayfa olabilir. Google’da aratılan kelimeyi içeren bir başlık ve ilgili bir resim içerebilir. İşte bu tip özel hazırlanmış siteye “giriş” sayfalarına “landing page” diyoruz.
Landing sayfaları sitenizin en önemli elemanlarından biridir ve bir çok A/B ve MVT testi imkânı sunmaktadır. Sitenizi optimize ederken üzerinde durmanız gereken bölümlerden birisidir.
Conversion rate üzerinde ciddi etkileri olduğundan burada yapılacak iyileştirmeler sitenizin performansını büyük oranda etkileyebilir.
Ziyaretçileriniz sitenize belirli bir amaç için gelmişlerse ve landing sayfanızda bu amacı gerçekleştirebileceklerine dair bir ışık görmezlerse çoğu zaman sitenize ikinci bir şans vermeyeceklerdir. Bu yüzden landing page çok açık ve net biçimde ziyaretçilerin aradıklarını sunmalı ya da en azından ona nasıl ulaşabileceklerini göstermelidir.
Değişik reklamlara tıklayıp sitenize gelen ziyaretçilerin beklentileri de değişik olabilir. Farklı sitelerden, farklı kaynaklardan gelen ziyaretçilerin hepsini aynı landing sayfasına yönlendirmek iyi bir fikir olmayabilir. Landing sayfalarının da muhtemel kullanıcı gruplarını göz önünde bulundurularak olabildiğince özelleştirilmesi conversion oranınızı artırabilir.
Örneğin aynı ürün için gençlerin yoğun olarak kullandığı bir sitede ve iş adamlarının kullandığı başka bir sitede reklam verebilirsiniz. Bu reklamlara tıklayarak ürün sayfanıza ulaşan ziyaretçileri geldikleri kaynaklara göre farklı landing page’ler göstermek daha fazla ürün satmanızı sağlayabilir.
Aşağıda değişik ürünler için hazırlanmış “landing page” örnekleri sundum. Bunlar belki en iyi örnekler olmayabilirler. Sadece kavramın daha iyi anlaşılması için faydalı olabilirler. Çoğu zaman sizin için doğru olanı bulmanız A/B ya da MVT testleri sayesinde olur.
Doğru sayfa başlığını, rengi ya da resmi bulmak emek isteyen bir süreç ve bu sürecin sonunda elde ettiğiniz ürünün dahi bir sonraki testler için hala büyük bir potansiyel taşıdığına emin olabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5