10/08/2010

"Call to Action" Nedir?

Call to Action” Türkçeye “Aksiyona Çağrı” olarak çevrilebilir.

Web sayfasında kullanıcıların yapmalarını istediğimiz eylemlere(conversion) teşvik eden öğelerdir. Kullanıcılara çoğu zaman ne yapmaları gerektiğini belirtir.“Call to Action” butonlarına tıklayan ziyaretçiler satın alma işlemini hemen gerçekleştirmeseler de bu buton sürecin bir parçası olabilir. Yani amaç bu butona tıklayıp iletişim bilgilerini bırakan ziyaretçilerle daha sonra tekrar irtibata geçerek cazip bir teklif sunmak da olabilir.

Ya da “Sepete Ekle” butonu da bir “Call to Action” elamanıdır çünkü kullanıcıları siparişin son aşamasına yöneltmektedir. Yani “Call to Action” elamanlarının direk olarak conversion gerçekleştirmesi gerekmiyor.

Call to Action bir buton olabileceği gibi bir link, bir form ya da bir telefon numarası olabilir. Temel özelliği bir şekilde ziyaretçileri harekete geçirmesidir. Test için çok uygun sayfa elamanlarıdır. Örneğin bir butonun

  • Üzerinde ne yazdığı
  • Rengi
  • Büyüklüğü
  • Şekli
  • Sayfadaki yerleşimi
  • Arka planla oluşan kontrast
  • Özel bir indirim içermesi
  • Bir kampanya bitiş tarihi içermesi
  • Sadece belli bir gruba hitap ettiğini belirtmesi

o butona tıklayan kişi sayısını büyük oranda etkileyebilir.

Kendi adıma sonucunu aldığım son A/B testinde müşterimiz sadece butonun yerini değiştirerek tıklayan kişi sayısında tam %40 artış sağladı. Bu gerçekten A/B testlerinin ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Konu Call to Action olduğunda detaylar büyük farklar yaratabiliyor. Genel olarak Call to Action üzerinden yürütülen A/B testleri az zahmet gerektiriyor ve alınan sonuçlar çok olumlu olabiliyor. Bu yüzden birçok şirket testlerine buradan başlamayı tercih ediyor.

Kendi müşterim olan şirketlerde kimi zaman öyle kötü Call to Action örneklerine rastlıyorum ki daha teste başlamadan matematiksel kesinlikte bir artış görüleceğini tahmin edebiliyorsunuz. Bazen öyle durumlar oluyor ki landing page dediğimiz sayfada her hangi bir Call to Action olmayabiliyor. Tabii bu olabilecek en kötü senaryo.


Call to Action’larınızı geliştirmek sadece daha büyük bir buton koymak demek değildir. Diğer birçok etkenin yanında ziyaretçiye sunduğunuz teklifin içeriği ve müşterilerinize verdiğiniz güven de en az butonun büyüklüğü kadar önemlidir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5