1/25/2010

Taguchi Metodu Nedir?


Genichi Taguchi istatistiksel modelleme ve test alanında fabrikaların üretim mekanizmalarını geliştirmek için yeni metotlar geliştirmiş bir mühendistir. Japon mühendis 1950 yılları civarında bu yeni test metotları üzerinde çalışmış.

Her ne kadar istatistiksel metotları bilimsel camialarda tam olarak kabul görmese de birçok endüstri Taguchi Metodunu üretim süreçlerinde hayata geçirmiş. Taguchi Metodu matematiksel nedenlerden dolayı “fractional factorial” olarak da biliniyor.

Belli başlı kullanım alanlarından biri de MVT (Multivariate Testing). Normal şartlarda A/B testleri ile onlarca farklı sayfa tasarımını test etmemiz gerektiği durumlarda Taguchi Metoduna dayanan MVT sayesinde hem zamandan hem de iş gücünden kazanıyoruz. Aynı ziyaretçi sayısı ile aylar sürebilecek testler çok daha kısa sürelerde sonuçlanabiliyor.

Ama Taguchi Metodunun %100 güvenilir olduğunu söylemek zor. Bir bakıma kestirme bir yoldan bahsediyoruz. 2-3 farkı sayfa tasarımı gerektiren durumlarda Taguchi Metodu kullanmak bir avantaj sağlamıyor. Öte yandan 10 sayfa elemanının her birinin 5 farklı metodu eş zamanlı test edilmek isteniyorsa başka seçeneğimiz kalmıyor.

Kimi web sitelerinin yeterince ziyaretçisi olmadığı için matematiksel kesinlikte sonuçlara ulaşmak çok uzun sürebiliyor. Aynı sayfanın iki versiyonu test ediliyorsa sorun olmuyor. Öte yandan trafiğiniz azsa ve birçok tasarım seçeneğini aynı anda test etmek istiyorsanız Taguchi Metodu tercih edilen bir yöntem. Eğer bu yöntemi kullanıyorsanız ve tasarımlarınız arasında winner (kazanan tasarım) varsa, sonuçları doğrulamak adına kazanan tasarımla mevcut tasarımı (control) A/B testine sokarak karşılaştırmak iyi bir fikir olabilir.

Bu sayede, kafalarda oluşabilecek soru işaretlerini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5