2/25/2010

Wireframe Nedir?

Wireframe sitenizin iskeletidir.
Siteniz daha tasarım aşamasında olsa da navigasyon menüleri ve sayfa içerikleri gibi temel öğelerini göstermeye yarayan bir taslaktır. Site hakkında her ne kadar birebirinden parlak fikirleriniz de olsa bunu bazen daha site hazır olmadan başkalarıyla paylaşmanız gerekir. İşte wireframe bunu yapmanın en basit yollarından birisidir.
Static wireframe birebirinden bağımsız sayfaların taslaklarıdır. Dynamic wireframe sayfaların basit linklerle birbirine bağlayıp fonksiyonellik hakkında da fikir veren versiyonuna denir. Uluslararası literatürde zaman zaman blueprint, page schematics ya da page architecture gibi terimlerle de anılabiliyor.
Web sitesi dizaynının erken aşamalarından biridir. Aynı zamanda kullanım kolaylığı testlerinin de vazgeçilmez bir parçasıdır.
Uzun uğraşlar sonunda ortaya çıkacak olan sitenizle ilgili sorunları daha yapım aşamasında bulmak, site bittikten sonra bulmaktan çok daha faydalıdır. Daha tasarım aşamasında kullanıcıların karşılaşabilecekleri kullanım kolaylığı sorunlarını belirlerseniz ortaya çıkacak ürün çok daha verimli olacaktır. İşte bunun için kullanım kolaylığı uzmanları daha site yapım aşamasında iken wireframe üzerinde çalışmalarını başlatırlar.

Tasarımın olabildiğince erken aşamalarında kullanılmalıdır. Böylece kullanıcıların ve site sahibinin belli başlı site elemanları hakkında fikirleri alınabilir, site hakkında söz sahibi olanlar bilgilendirilebilir. Tam anlamıyla hazırlanan full wireframe’lerde aşağıdaki öğeler bulunur:
Sayfa planı: Header, footer, navigasyon öğeleri, içerik gibi öğelerin nereye yerleşeceğini belirtir.
Gruplama: Hangi öğelerin beraber gruplanacağını gösterir (örneğin bir resim ve tekst birlikte gruplanıp bir çerçeve içine alınabilir)
Etiketleme: Sayfa başlığı ve link başlıkları gibi öğeleri içerir.
İçeriğin hazır olmadığı durumlarda resimleri ya da tekstleri sembolize eden öğeler içerir, ünlü lorem ipsum örnek olarak verilebilir.

3 yorum:

ARTniyet dedi ki...

Türkçe kaynakların bu konuda artması adına, bu konuyla ilgili bir yazım:

http://www.barisoztekin.com/blog/?p=391

ARTniyet dedi ki...

Bir örnek daha: http://www.barisoztekin.com/blog/?p=462

Püren dedi ki...

Yazınız son derece başarılı, tebrik ederiz. Biz de konuyla alakalı şöyle bir seçki hazırladık ve size link verdik:
http://www.fixhtml.com/blog/el-cizimi-site-taslaklari-wireframes

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5