2/21/2013

Pegasus ne yapmaya çalışıyor?

Pegasus'un websitesi üzerinden bilet almak isteyenlere gerçekten kolay gelsin.

Bu kadar büyüyen bir sektörün bu kadar önemli bir oyuncusunun (100 yeni uçak siparişi verdiği günlerde) websitesindeki kullanıcı deneyimine hiç bütçe ayırmamasını (siteye bakınca öyle olduğunu varsayıyorum) anlamıyorum. Uçağın içinde nasıl bir hizmet sunarsanız sunun aslında müşteri deneyimi daha bilet almak için websitesine geldiğinizde başlıyor.

Aslında bu konu hakkında yazmak birkaç senedir aklımda ama eninde sonunda farkına varıp düzelteceklerini düşünüyordum. Bu süreçte ne Türk Hava Yolları ne de Pegasus bir türlü gerçekten akıcı bir müşteri deneyimi yaratmayı başarabildi. E-ticaret sektöründe çalışan ben bile anlamakta bu kadar zorlanıyorken yaşlılar ya da bilgisayar/internet kullanma deneyimi az olan kullanıcılar tahminim çok acı çekiyorlardır. Yardım için bilgisayardan anlayan yeğenlerini ya da komşunun üniversitede okuyan çocuğunu çağırıyor olabilirler.

Aşağıda sitedeki kullanıcı deneyimi hatalarından sadece 3 örnek vereceğim. Siz de yorumlar kısmında kendi görüşlerinizi sunabilirsiniz.

1) İstanbul 

Sitede "Nereden?" uçmak istediğinizi soran kutucuğa İstanbul yazdığınızda size aşağıdaki gibi Sabiha Gökçen ya da Atatürk havalimanı seçeneklerini sunuyor. Maalesef ikisini birden seçemiyorsunuz. Bazı şehirlerde birden fazla havaalanı olabiliyor (İstanbul gibi). Kimi ziyaretçiler için hangi havaalanından uçtukları o kadar da önemli değil. Onlar yaşadıkları şehirden gittikleri yere en ucuz şekilde ya da en uygun saatte gitmek istiyorlar.


Pegasus sizi iki havaalanından birini seçmeye zorluyor. Skyscanner ise aksine "Herhangi biri" diye bir seçenek sunmuş. Bunu seçenlere iki havaalnından herhangi birinden kalkan bütün uçuşları gösteriyor. Aslında çok basit bir geliştirme ama iş yerindeki 5 dakikalık molada bilet bulmaya çalışanlar için hayatı kolaylaştırıyor.


2) Sonraki Adım

Kullanım kolaylığı (usability) literatüründe "call to action" denen bir kavram var. Detaylı bilgiyi Call to Action Nedir? makalesinde bulabilirsiniz. Websitesi ziyaretççilerini bir sayfa üzerinde yapmasını istediğiniz şeylere yönlendiren butonlar örneğin. "Satın al", "Sonraki adım" gibi. Bunlar bulundukları sayfanın aslında en önemli öğeleri. Kullanıcı bazı şeyleri gözden kaçırabilir ama bu öğelerin sitenin kalanından renk/büyüklük/algı olarak ayrışması gerekiyor. Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi Pegasus'un bu konuda ciddi sıkıntıları var. Sitenin geneline hakim olan renk içinde kayboluyor.Ayrıca bu tip önemli call to action butonlarının mümkün olduğu kadar sayfanın scroll edilmeye gerek kalmadan görünen kısmında (above the fold) olması gerekiyor. Pegasus bu açıdan da sınıfta kalıyor.

3) Yeni uçuş ekleme

Henüz uçağını ve tarihleri seçmiş ve bir sonraki sayfaya geçmiş kullanıcı uçuş özetinin altında uçuş ekleme ekranı görüyor. Bunun kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyorum. Ne olduğunu algılamak o kadar da kolay değil. Sanki uçuş seçerken hata yapmışsınız da tekrar girmeniz gerekiyor. Sonuçta uçuş ekleme çok sık kullanılan bir özellik değil.

En azından yeni uçuş eklemek isteyen ziyaretçiler bir butona tıkladıktan sonra bu bölümün açılması kafa karışıklığını engelleyebilir. Bunlar daha önceki kullanıcı testlerinden ve çalışmalarımdan edindiğim deneyim ile yaptığım tespitler. Yani kullanıcı testleri sonucunda ortaya çıkan sonuçlar değil. O yüzden siz de okurken temkinli olun ve fikirlerinizi paylaşın lütfen. 

2 yorum:

tugba dedi ki...

Merhabalar,
Yerinde tespitler, her acisimda ozellikle ilk madde yuzunden zorluk cekiyorum. Bu kadar bariz bir konu nasil atlanmis anlayamiyorum. Umarim ilgili kisiler de gorur ve uygun revizyonlari yaparlar.
tesekkurler.

Can Yurdaer dedi ki...

Acaba Pegasus bu analizden haberi varmı acaba paylaşım için teşekkürler.

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5