2/10/2013

Türkiye'de siteler mobil için optimize ediliyor mu?


Öncelikle "Mobil için optimize edilmiş site nedir?" onu konuşalım, sonra da Türkiye'de e-ticaret piyasasındaki durumdan biraz bahsedelim.

Mobil için optimize edilmiş site (Mobile Optimized Website) özellikle akıllı telefonların popülerlik kazanması ile çok ama çok önemli bir hale geldi. Artık masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar tek seçeneğimiz değil. Bu zaten çok bilinen bir gerçek ve anlatmaya gerek bile yok. En son Kadıköy - Beşiktaş vapurunda etrafımda 5 kişiden 4'ünün boğaz manzarası yerine ellerindeki ufak ekranlara baktıklarını gördükten sonra işin önemini (ya da vehametini) bir kez daha malum oldu.

Hal böyle iken, her gün saatlerimizi o ufak ekranda dolma parmaklarımızla (uluslararası literatürde de buna fat finger sorunu deniyor) ufacık linklere denk getirmeye çalışıyoruz. Olmuyor, zoom in yapıyoruz ama bu sefer de ekranın ufacık bir kısmını görebiliyoruz. Sağa sola kayıp aradığımız nerede diye bakınıyoruz.

İşte bu problemleri çözmek için küçük ekranların limitlerini göz önünde bulundurup mobil kullanıcıları için siteyi yeniden düzenlemeye "mobil için optimize etmek" diyoruz.

Bu genellikle

  • Daha büyük butonlar
  • İçeriğin yeniden düzenlenmesi
  • Resim boyutlarının küçültülmesi
  • Sitenin basitleştirilmesi 

şeklinde oluyor.

Peki yapmazsanız ne oluyor? Kocaman masaüstü bilgisayarlar için hazırladığınız sitenizin aynısını ufacık ekranlı akıllı telefon kullanıcılarınıza gösteriyorsunuz.

Diyebilirsiniz ki bizim iPhone, iPad, Android uygulamalarımız var, yetmiyor mu?

Yetmiyor.

Çünkü muhtemelen hala uygulamalarınıza gelen trafiğin iki katı mobil tarayıcılardan geliyor. Herkes çok emek verdiğiniz uygulamayı maalesef kullanmıyor. Hatta yüklememiş bile.

Şimdi Türkiye'deki e-ticaret piyasasına bir göz atalım. İyi örneklerle kötü örnekleri karşılaştıralım. İyilere aferin diyelim, kötülere parmak sallayalım.

İlk örnek havacılık sektöründen. Aşağıda Türk Havayolları ve Pegasus'un akıllı telefon (bu örnekler iPhone ile alındı) ile mobil tarayıcıdaki ekran kesitlerini görüyorsunuz.

 


Pegasus mobil kullanıcıları için sitesini optimize ederken Türk Hava Yolları herhangi bir değişiklik yapmıyor. Dolayısıyla kullanım kolaylığı açısından Pegasus rakibinden bir adım öne geçiyor.

Konusu açılmışken belirteyim, iki firmanın da siteleri ile ilgili ciddi kullanım kolaylığı (usability) sorunları var (masaüstü için hazırlanmış sitelerden bahsediyorum). Biletlerinin çoğunu internetten satan Türkiye'nin iki dev kuruluşunun hala bu sorunları çözmemiş oluşunu anlayamıyorum. Bu sitelerden daha önce bilet satın almayı başarmışsanız kendinizle gurur duyabilirsiniz. Sanki ziyaretçinin kavramasını zorlaştırmak için ekstra çaba harcanmış.

Bir başka örnek de e-ticaret sektöründen. Gittigidiyor.com sitesini optimize etmezken Sahibinden.com bunu yapmış.

  

Bunun dışında mobil alanda vizyonunu ortaya koyan ve işin önemini kavrayan diğer siteler aşağıdaki gibi. Hepsine birer alkış.

 

 

 


Bunun dışında;
  • Hepsiburada
  • Trendyol
  • Markafoni
  • Çiceksepeti
gibi e-ticaret sektörünün liderlerinin henüz mobil için optimize edilmiş siteleri yok.

Lütfen siz de konuyla ilgili yorumlarınızı paylaşın.


1 yorum:

ulviye üçüncüoğlu dedi ki...

Son saydığınız siteler arasından mobile geçişi yalnızca markafoni yapmış. :) Çiçeksepeti hariç diğer sitelerin mobil uygulamaları bulunuyor. Sanırım siteleri yeni ve kullanışlı olana optimize etmek konusunda biraz yavaş davranıyoruz. Bence bu da analizdeki sıkıntıdan kaynaklanıyor. Yapılan analizleri yorumlayıp doğru kararlar verip kararları hayata geçiremiyoruz sanırım.

Yorum Gönder

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5